Domovská stránka upútaných modelov / Slovak CL Homepage
Vitajte na stránke venovanej upútaném modelom!

Odporúčame ZAREGISTROVAŤ sa, čo umožní prístup do diskusného fóra, alebo napríklad POSLAŤ ČLÁNOK, ktorý bude po prípadnej korektúre zverejnený.
Vstup pre administrátorov.


O čom sú upútané modely?

V prvom rade je potrebné povedať, že aj napriek všetkým vyhláseniam typu "upútané modely sú prekonané", alebo: "upútané modely postupne zaniknú a nahradia ich RC modely...", sa upútané modely stále lietajú, aj keď sa o nich toľko nepíše. Dokonca v dnešnej dobe, keď sú v bežnom sortimente výkonné jednosmerné a trojfázové elektromotory a výkonné napájacie zdroje, tak sa otvára veľmi zaujímavé pole pre modelárov, ktorí si radi zaexperimentujú. Dokonca si trúfam povedať, že toto by mohla byť cesta, ako upútané modelárstvo ešte viac spopularizovať.
A preto treba zdôrazniť, že upútané modelárstvo nepatrí iba minulosti, ale lieta sa stále, aj keď nie v takom rozsahu ako v dávnejšej dobe. Vďaka vcelku priaznivým ekonomickým nákladom spojeným s nenáročnosťou na veľkosť letového priestoru, je možné dúfať v oživenie upútaného lietania a jeho návratu k popularite. Mnohí ľudia, ak sa začne hovoriť o leteckom modelárstve, hneď myslia na modely RC kategórií. A to aj bez ohľadu na existenciu ďalších dvoch veľmi zaujímavých kategórií leteckého modelárstva: VOĽNÉ MODELY a UPÚTANÉ MODELY. Aj keď obe neponúkajú to čo ponúka realizmus letu RC modelu, ale ponúkajú rovnako náročné a pritom jedinečné súťažné príležitosti.


Tmov modely na trve?

F2C, F2F/UTR, GY

Nadpis vyzer trochu blznivo, ale je to fakt, minimlne na trning to stoj za vahu.


Pavol Barbari

To, o by kad pilot, alebo mechanik F2C povedal, e nie je mon, posk modelri, ktor nemali monos pevnej plochy vyskali a poda vetkho to funguje. Jasn, e to nie je celkom idelne rieenie, ale na trve sa tmy evidentne lieta daj.Aktuality

Aktuality | Archív aktualít |

Landres 2008

Súťaže (propozície, výsledky, ...)

Tak mal dennk z MS uptanch modelov. Podujatie sa kon v sevoro-zpadnom Fracuzsku, v oblasti Moselle, ktorho sprvnym centrom je mesteko Landres. Nachdza sa asi 70 kilometrov june od Luxemburgu.

Kee si poznmky pem len narchlo,tak vynechvam diakritiku :-)

pikov akcia

Súťaže (propozície, výsledky, ...)
POĎME SPOLU LIETAŤ

Viem, e nie je medzi čkami psať o RC modeloch. Ale zčastnil som sa jednej perfektne pripravenej akcie, prve hlavne pre RC modely. LMK Istropolitana, pod vedenm manelov Soni a Igora Ňaňovcov, usporiadal letecko-modelrsky deň "Poďme spolu lietať.

Nieo mlo o vrtuliach

O modeloch a veciach súvisiacich
Meno Ing. Jaroslava Lnniku, je v nrode leteckch modelrov pojmom.
Mnoh z ns opatruj vo svojej kninici ako oko v hlave knihu Leteck modelstv a aerodynamika, ktorej je spoluautorom. T, ktor ju nevlastnia, ho urite poznaj ako autora mnohch lnkov v asopise Model a metodickch prruiek. Nasledujce riadky, ktor budete ta, s venovan tme:

Lietanie je lska

F4B, ŠUM helikop nám odoslal(a) nasledujúci článok:

Pred tromi desiatkami rokov som priuchol k modelarine prve cez uptan modely. Pottom sa vetko zvrtlo tak, e nezostalo vea asu na modelrstvo. Len poas ZVS som lietaval na ihrisku s vlastnorune postavenm Z 50 L.

Článok zatiaľ nikto nehodnotil Vytlačiť článok F4B, ŠUM

Mistrovstv Evropy 2007

Súťaže (propozície, výsledky, ...) Tento lnok nm poslala Sima Smejkalov.

Kategorie F2D Combat

Ve dnech 6.7. - 14.7.2007 se konalo v Srbsku Mistrovstv Evropy upoutanch model. Z naeho Combatteamu Valask Mezi jeli:

Radim Smejkal a Pavel Snoza v seniorech, j - Simona Smejkalov v juniorsk kategorii. Jako doprovod s nmi jela mamka Erika, moje mlad sestra Veronika a team manager Pavel Klma.

Svetov pohr uptanch modelov Svitavy 2007

Súťaže (propozície, výsledky, ...)

Súa SP pre upútané modely, v kategórii F2D, sa konala v termíne 23. - 24.6. 2007. Usporiadal ju MK Brno, v prekrásnom areáli "Cihelna", vo východoeskom meste Svitavy. Vo výbornej atmosfére sa cez víkend odlietalo 9 kl prekrásnych a korektných súbojov. Sobotný veer bol u tradine usporiadaný veierok pri táborovom ohni a super atmosfére.

Kto svitavský areál pozná, môe potvrdi, e nám na Slovensku vemi chýba takýto areál pre upútané modely, mono nie len pre upútané:
Pozrie areál letecky

Pavol Barbari

ME uptanch modelov 2007

Súťaže (propozície, výsledky, ...)

ME pre uptan modely sa v tomto roku konaj v Srbsku. Akcia je situovan na vojensk leteck zkladu Batajnica, pribline 25 kilometrov pred hlavnm mestom Srbska - Belehradom (link na satelitný snímok). Batajnica je sasou mestskej asti Zemun. Viac informcii o Batajnici.

SP Sebnitz 2007, výsledky

Súťaže (propozície, výsledky, ...)

14. Sächsische Schweiz-Cup, 2. - 3.6. 2007

Výsledky

SP Bitterfeld - vsledky

Súťaže (propozície, výsledky, ...) speedpilot nám odoslal(a) nasledujúci článok:
3. - 4. 5. 2007 sa v mesteku Bitterfeld, konala sa SP uptanch modelov.
20 článkov (2 stránok, 10 článkov na stránku)
[ 1 | 2 ]
Prejsť na:Design layout by Stefan Nagtegaal and Steven Wittens.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.27 sekúnd